Alçıpan Nedir?

Alçıpan Nedir?
22
12 2019
  • A Dizayn

Alçıpan Nedir?

Alçıpan, ortasında alçı bulunan, iki yüzü kartonla kaplanmış, düzgün yüzlü plakalara verilen addır. Genellikle dış kısmının inşaatı tamamlanmış binaların içerisinde yer ile duvar arasında kalan kısımları kaplamak için kullanılmaktadır. Alçıpan kullanılarak asma tavan, bölme duvar, kuru sıva ve yer döşeme işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir. Alçıpan gerek maliyeti ile gerekse uygulama süresini en aza indirmesi ile çokça tercih edilen bir malzemedir. Alçıpan çeşitleri hafiflik, yangına dayanıklılık ve suya dayanıklılık gibi özellikleri ile birbirlerinden ayrılmaktadır.

Alçıpan Neden Kullanımı Çokça Tercih Edilen Bir Malzemedir?

Alçıpan üzerinde bakteri oluşumunu engeller. Yangına dayanıklı bir malzemedir. Standart bir model yangına 30dk. kadar dayanabilir. Alçıpanın modeli yangına dayanıklı cinsten ise bu süre daha da uzamaktadır. Alçıpan yangın riski yüksek olan bina ve bölgelerde kullanılabilmektedir.

Esnek yapısı sayesinde deprem sarsıntılarında zarar görmez. Diğer duvar örme tekniklerine göre çok daha hafif bir yapıya sahip oldukları için depreme dayanıklılıkları da bir hayli yüksektir.Alçıpan gözenekli bir yapıya sahip olduğu için ses yalıtımı ve ısı yalıtımı konusunda başarılı işler çıkartmaktadır.

Alçıpanlar içerisinde bulunan minik su kütleleri sayesinde ortamdaki nem seviyesinin ayarlanmasını ve bulunduğu ortamda rahat bir hava olmasını sağlar. Eğer nemin yüksek olduğu bir binada iseniz neme karşı dayanıklı olan alçıpan modellerini tercih etmelisiniz.Alçıpan ince yapısı ile son derece estetiktir, kalın ve çirkin bir görüntü vermez. İstenilirse tekrar sökülüp montaj işlemi yapılabilir.

Yazımızın başında alçıpanın ucuz maliyeti ile çokça tercih edilen bir malzeme olduğundan bahsetmiştik. Alçıpan genel olarak ucuz bir malzeme olsa da tabii ki firmalar arasında hem alçıpan fiyatları hem de kalite açısından farklılıklar olmaktadır. Biz A Dizayn Yapı olarak piyasadaki en kaliteli alçıpan modellerini en uygun fiyatlarla sunuyoruz. Alçıpan fiyatları 2019 kategorisinde fiyatlara göz atacak olursanız özellikle sıkça tercih edilen yeşil alçıpan fiyatları nda ve sudan etkilenmeyen alçıpan fiyatları nda diğer firmalara nazaran kalite-fiyat baz alındığında daha kaliteli alçıpan modellerini daha uygun fiyatlarla satışını ve montajını yaptığımızı görebilirsiniz.

Blog Kategorileri
Son Gönderilerimiz
duvar kağıdı-koltuk takımı-salon-çiçek-perde-pencere
3D Duvar Paneli
27.05.2019
Alçıpan Nedir?
Alçıpan Nedir?
22.12.2019
Whatsapp Hattımız : 05322769018